Webinar

Webinar: Kom i gang med at cykle med ældre, der bor i eget hjem

Flere og flere cykelpiloter cykler med ældre, der bor i eget hjem. I oktober afholder vi to webinarer, hvor du kan høre, hvordan du også kommer i gang. Tilmeld dig et af webinarene nedenfor:

På webinaret får du:

  • 10 konkrete steps til at opstarte cykelture for ældre, der bor i eget hjem. Du kan høre om andres løsninger og udfordringer og få tilsendt en materialepakke.
  • nyt fra Cykling uden alder, som bl.a har opstartet et samarbejde med en ny fond og været forbi ældreministerens kontor med et klart budskab.

Mere der kunne interessere dig

Ældre i eget hjem

Cykling uden alder startede med cykelture på plejehjem, men nu kan flere og flere ældre i eget hjem også få en god cykeloplevelse. Læs mere →

Støt os

Med bare 60 kr./mdr. er du med til at sikre, at foreningen fortsat kan udvikles og udbredes, så endnu flere ældre inviteres på cykeltur i en rød rickshaw. Støt her →

Træf på Tværs 2025

Kom med til en dag fyldt med energi og inspiration, når det nationale Cykling uden alder-fællesskab mødes til Træf på Tværs d. 25. april. Læs mere →